کد خبر : 34289
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۲ - ۸:۴۱

گپ و گفت خودمانی با قدیمی‌ترین کتابدار باشت؛ از جیب خالی کتابداران تا شغلی که مردم از آن چیزی نمی‌دانند

قدیمی‌ترین کتابدار باشت می‌گوید اگر بخواهم از حقوق و مزایای کتابداری بگویم باید خدمت شما عرض کنم متاسفانه خیلی اندک است و برای یک مرد اگر بخواهد کتابدار باشد بسیار ناچیز و اندک است.

 خبرگزاری فارس باشت -فتح الله پوران پور- به مناسبت هفته کتاب و روز کتابداران ۲۴ آبان ماه با یکی از قدیمی ترین کتابداران شهرستان باشت به گفتگو نشستیم او برای معرفی خود ابتدا با لبخندی بر لب گفت که اهل شهر بوستان از شهرستان باشت هستم من هم هفته کتاب و کتابداری را به همه همکارانم در سراسر کشور بخصوص استان کهگیلویه و بویراحمد تبریک عرض می‌کنم. یکی از راه های انتقال فرهنگ، علم و معرفت، ارتقای مطالعه و کتابخوانی است که کتابداران به عنوان مروجان اصلی کتاب با مهارت و دانش خود بیشترین نقش را در این زمینه برعهده دارند و تلاش می کنند با انگیزه و خلاقیت، فرهنگ مطالعه را در همه اقشار ترویج دهند.

کتابداران، معلمانی ساده و صمیمی هستند که نقش مهمی در ترویج فرهنگ مطالعه میان اقشار مختلف دارند و همانند پزشکان، کتاب‌ها را مانند داروهایی برای سلامت روح و جسم مخاطبان تجویز می‌ کنند.

خبرنگار فارس در این نشست صمیمی پیرامون حرفه کتابداری و کتابخوانی با قربان علی آرمیان کتاب دار قدیمی باشت گفت و گو کرده است.

او روبه‌رویم می‌نشیند و دفترخاطراتش در پنجمین دهه زندگی خود را برایم باز می‌کند و من با شیرین‌ترین و تلخ‌ترین خاطرات یک کتابدار مواجه می‌شوم.

 وی در ابتدای پنجمین دهه زندگی خود است و تاکنون به غیر از شغل کتابداری شغل دیگری نداشته‌ است البته او شغل و وظیفه اصلی خود را مادری عنوان کرد.

کتابدار کیست؟

 شغل کتابداری شامل سازماندهی منابع و کتاب‌ها به گونه‌ای که یافتن آن‌ها برای مراجعان آسان باشد، استفاده از سیستم‌های فناوری اطلاعات در اموری مانند دسته بندی و طبقه بندی کتاب‌ها و ثبت اطلاعات و … می‌شود، پاسخگویی به سوالات مراجعه کننده، به روز نگه‌داشتن منابع کتابخانه از طریق کتاب ها و مجلاتی که جدید منتشر می‌شود، استفاده از روش‌های نوین کتابداری، ارائه کتاب‌ها متناسب با گروه‌های سنی مختلف جامعه؛ کم سواد یا باسواد و خانه‌دار یا شاغل، راه اندازی فعالیت‌های فرهنگی در کتابخانه از جمله نشست‌های مختلف کتاب‌خوان و… به منظور ترویج فرهنگ کتابخوانی در کتابخانه ترویج خدمات کتابخانه در رویدادهای اجتماعی؛ این‌ها فعالیت‌ها و وظایف یک کتابدار است.

او با ناراحتی که در صدایش مشهود است ادامه داد: اگر بخواهم از حقوق و مزایای کتابداری بگویم باید خدمت شما عرض کنم متاسفانه خیلی اندک است و برای یک مرد اگر بخواهد کتابدار باشد بسیار ناچیز و اندک است.

این کتابدار گلایه‌هایش را هم بیان کرد و گفت: نکات مثبت کتابخانه ها بسیار زیاد است؛ کتابخانه‌ها با منابع موجود و کارهای مثبتی هستند که درگیر کمبودها متعدد هستند دراین باره شهرداری‌ها حق نیم درصدی اعتبارات خود به حوزه کتاب و کتاب‌خوانی را که باید به کتابخانه‌ها پرداخت کنند را اجرا نمی‌کنند و تعلل می‌کنند ولی اگر همین درصد را پرداخت کنند در حقوق‌ها تاثیرگذار خواهد بود و حتی در خرید منابع بیشتر و جدیدتر نیز موثر است و می‌توانند به رونق کتابخانه‌ها کمک کنند.

آرمیان با لبخندی که نمی‌توان از صورتش کنار برود، از علت کتابدار شدنش این‌چنین گفت: اگر بخواهم بگویم چرا کتابدار شدم باید بگویم ابتدا خواست و لطف خداوند بود و با راهنمایی‌های خانواده این شغل را انتخاب کردم ولی ناگفته نماند که خودم بی‌نهایت عاشق فضای کتابخانه بودم و برایم مهم بود شغلی در راستای کتاب و یا کتاب خانه داشته باشم و بعد از آن هم کتابدار بودن شغل بسیار خوب و مناسبی است زیرا یک کتابدار باید دانشش به‌روز باشد و این مستلزم اهل مطالعه بودن است و این کتابدار می‌تواند این دانش را به اطرافیان خود انتقال دهد؛ تنها مشکل این شغل جنبه مالی آن است وگرنه این شغل بسیار مناسب و دلپذیر است.

بیشترین کتب‌خوان‌ها چه کسانی هستند؟

او به رغم مراجعه اقشار مختلف به کتابخانه، بیشترین مراجعه کنندگان خود را کودکان می‌دانست و حضور کهنسالان و میانسالان را روی دیگر سکه دانست.

این کتابدار زندگی کارکنان کتابخانه را ساده و در عین حال حاوی عشق دانست: اگر از نظر اجتماعی حساب کنیم هنوز شغل کتابداری شناخته شده نیست، هنوز یک کتابدار را برخی از افراد نمی‌شناسند وقتی من می‌گویم کتابدار هستم خیلی از افراد می گویند یعنی دقیقا شغل شما چیست؟ و گمان می کند من به کتابخانه می روم و کتابی را نگه می دارم به مراجعه کننده می‌دهم و یا از مراجعه کننده تحویل می‌گیرم و در قفسه‌ها قرار می دهم درحالیکه اینطور نیست.

قربان علی ارمیان پیشنهاداتش را هم عنوان کرد: کتابدار مظلوم واقع شده است چه از نظر مالی چه از نظر جایگاه اجتماعی ما توقع داریم در مورد این شغل حداقل رسانه‌ها بیشتر به آن بپردازد و سعی در شناساندن آن به مردم کنند و بیشتر به آن توجه شود تا این شغل به جایگاهی که حقش است برسد چون واقعا کتابدارها با جان و دل و بدون ذره‌ای کم و کاستی در کتابخانه‌ها کار می‌کنند.

مسؤولان اگر کتاب‌خوان باشند، جامعه هم کتاب‌خوان می‌شود

او از انتظار خود برای حضور مسؤولان در کتابخانه‌ها و بررسی مشکلات کتابخانه‌ها گفت، آرمیان اعتقاد داشت اگر مسؤولان اهل مطالعه باشند، جامعه نیز به این سمت می‌رود.

آرمیان در مورد سرانه مطالعه در بین جوانان اشاره کرد: وضعیت مطالعه در بین جوانان بالا نیست و چیزی که مشخص است بخاطر فضای مجازی مقداری سرانه پایین آمده است؛ اولین قشر خانواده است که باید تلاش کند که بچه‌ها را از فضای مجازی مقداری فاصله دهند تا با فضای کتابخانه و حتی خود کتاب انس پیدا کنند.

آرمیان ابراز کرد: اکثر خانواده‌ها به کتابخانه که مراجعه می‌کنند گلایه‌شان از فضای مجازی است و می‌گویند برای دور شدن از فضای مجازی بچه‌ها را به اینجا می آوریم تا مدتی حتی اندک از آن فضا دور شوند چون نمی‌توانیم بخاطر مدرسه‌ها به دلیل ارسال تکالیف در فضای مجازی گوشی هوشمند را به طور کامل حذف کنیم.

مدرسه‌ها وظیفه خود درکتاب‌خوان کردن نوجوانان را ادا کنند

قربان علی ارمیان تاکید کرد: مدرسه‌ها خیلی می‌توانند موثر باشند در کتاب‌خوانی، من بارها گفته‌ام آموزش و پرورش می‌تواند یک زنگ را به نام زنگ مطالعه به یک کتابدار و دانش آموزان مثل سایر زنگ‌ها اختصاص دهد تا بچه‌ها مطالعه آزاد داشته باشند و به طور خلاصه شرحی از کتاب را تعریف کنند و یا به صورت کنفرانس ارائه دهند به خصوص در دبستان که آغاز کسب تجارب آن‌ها است و بسیار می‌تواند در مطالعه آن‌ها در سنین بالاتر ایجاد انگیزه کند.

این کتابدار بیشترین ژانر مطالعاتی جوانان را رمان‌ دانست و گفت: بیشترین خوانندگان رمان‌ها، خانم‌ها هستند و کتاب‌های کودکان و نوجوانان و سپس کتاب‌های کنکوری، رتبه‌های بعدی پر مخاطب‌ترین کتاب‌ها را دارند. متاسفانه قیمت کتاب‌های کمک آموزشی و تستی کنکور سر به فلک کشیده و توان خانواده‌ها طوری نیست که بتوانند برای بچه‌ها تامین کنند از این‌رو مراجعه این نوجوانان هم زیاد شده است.

کتاب‌دارها آچارفرانسه هستند

آرمیان از سختی کار کتابداری این‌چنین شرح داد: هرکاری سختی خود را دارد ولی یک کتابدار در کتابخانه عمومی باید آچار فرانسه باشد و همه کارها را بتواند سرو سامان دهد و باید در همه قسمت‌ها بتواند کمک کند و در بخش‌های مختلف بتواند کار کند مثلا در بخش کودکان، مرجع، مناسبت‌های فرهنگی فهرست نویس و… کتابداری یک فرد در کتابخانه مثل سایر اداره‌ها نیست که هرکس وظیفه مختص به خود را داشته باشد بلکه کتابدار همه کاره‌ها را باید انجام دهد و چیزی جز علاقه، نمی‌تواند کتابدار را مجبور به ماندن کند.

آرمیان پیشنهادی هم برای بالا بردن سرانه مطالعه داشت: من به عنوان یک کتابدار برای بالا رفتن سرانه مطالعه می‌توانم بگویم اول خانواده تاثیر دارد و بعد نیز آموزش و پرورش و بعد نیز کتابخانه‌های عمومی می‌تواند دوره آموزشی بگذارند تا معایب مطالعه نکردن را به آن‌ها نشان دهند و مزایای آن را هم نشان دهد و اما پایه و اساس مطالعه از مدرسه‌ها شکل می‌گیرد و به هیچ وجه این اجبار نیست و توضیح دادم که این کار به کودکان بسیار کمک کننده است.

او ادامه داد: اگر منابع جدید و قدیمی معتبر در کتابخانه‌ها باشد می‌تواند قشر بیشتر و افراد بیشتری را جذب کنند و باید در این خصوص نیز اقداماتی انجام شود تا مراجعه کننده بیشتری را جذب کرد پس کتابخانه‌ها به روش‌های مختلفی می‌توانند به بالا بردن سرانه مطالعه کمک کنند.

دفتر خاطرات باباعلی باز شد

آرمیان دفتر خاطراتش را هم برایمان گشود: خاطرات شیرین زیادی را در کتابخانه‌ها شاهد هستیم همین کار‌های گروهی که ما انجام می‌دهیم شیرین‌ترین خاطرات ما است وقتی با کودکان فعالیت می‌کنیم گویی خودمان نیز از بعد سن و زمان عبور می‌کنیم و به کودکی چون خودشان تبدیل می‌شویم.

او با صدایی غمزده از مرگ یکی از اعضای کتابخوان هم گفت: مراجعه کننده‌ای داشتیم که از ابتدای شروع فعالیتم او هم می‌آمد و او فردی فرهنگی بود و اینقدر دقیق و به موقع کتاب می‌گرفت که حتی یک روز هم تاخیر در آوردن کتاب نداشت بسیار اهل مطالعه بود ولی متاسفانه  سکته کرد و از دنیا رفت و همه تحت تاثیر قرار گرفتیم.

دورهمی کتاب‌خوان‌ها چطور است؟

او از فعالیت های فرهنگی کتابخانه شهید بهشتی صحبت کرد و بیان داشت: فعالیت‌ها و برنامه‌های کتابخانه، اجرای نشست کتاب‌خوانی در مدرسه‌ها و در کتابخانه است؛ هدف این نشست‌ها به اشتراک گذاشتن کتاب‌های خوانده شده است، افراد در این نشست‌ها دورهم جمع می‌شوند وکتاب‌های خوانده شده را برای هم تعریف می‌کنند.

این کتابدار ادامه داد: فعالیت دیگر نیز نمایشنامه خوانی، معرفی کتاب، کارگاه‌های آموزشی، مسابقات کتابخوانی، برنامه‌های فرهنگی ویژه کودکان مثل قصه‌گویی، کاردستی و یا شاهنامه خوانی و… است.

آرمیان سخت‌ترین قسمت کار یک کتابدار را اینگونه شرح داد: سخت‌ترین کار یک کتابدار جذب افراد بزرگسال در کتابخانه است زیرا افراد بزرگسال را سخت می‌توان اهل مطالعه کرد یکی از دلایلشان هم مشغله کاری و فکریشان است که نمی‌توانند مطالعه کنند.

سرانه زیربنا مطالعه در شهرستان باشت چند است؟

سرانه فضا در شهرستان باشت ۱۸/ ۱ متر است که شهرستان باشت در بین شهرستان‌های استان رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.

 برنامه‌های فرهنگی که در کتابخانه‌های عمومی برگزار می‌شود، به چه صورت است؟

 از برنامه‌های فرهنگی کتابخانه‌های عمومی می‌توان به تشکیل کانون‌های نقد اشاره کرد که در پنج  کتابخانه شهرستان جلسات نقد در آن برگزار می‌شد. 

شهرستان باشت دارای رتبه چهارم استان در بحث برنامه‌های فرهنگی بوده که این رشد نتیجه فعالیت و برنامه‌ریزی خوب کتابداران بوده است.

در بحث IT، صد در صد کتابخانه‌های شهرستان مجهز به اینترنت ADSL شده‌اند و سعی شده بحث بلوتوث سنتر را نیز در این کتابخانه‌ها راه‌اندازی کنیم.

چند ایستگاه مطالعه در شهرستان راه‌اندازی شد؟ چند کتاب در طرح «کتاب من» سفارش داده شده است؟

در حال حاضر ۵ ایستگاه مطالعه در شهرستان باشت داریم  در طرح «کتاب من» بیش از 2 هزار و 500 جلد کتاب سفارش داده شده است.

و کلام آخر…

در حالت کلی در سال جاری با رشد خوب شاخص‌ها همراه بودیم که ناشی از برنامه‌ریزی دقیق و علمی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان بود که با این برنامه‌ها افق دید روشنی برای مسئولان دیده می‌شد.

طرح توسعه کتابخانه استاندارد را برای سال ۱۴۰۲ در دستور کار داریم که در مرحله ارائه به کمیته برنامه‌ریزی هستیم.

انتهای پیام/


برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.