کد خبر : 39174
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۹:۰۹

احمد خاتمی: آنها که با نظام خوب نیستند، به خاطر این ۴۱ درصد مشارکت، خیلی به نظام سرکوفت می‌زنند که نادرست است / انتخابات رقابتی بود، مردم هم دیدند / انتخابات آزاد ما را با جاهایی که رای دادن اجباری است، قیاس می کنند

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران گفت: همان طور که آقا فرمودند انتخابات رقابتی باشد، انتخابات کاملاً رقابتی بود و در همه حوزه‌ها همه سلایق حضور داشتند و این حرف پشت صحنه‌ای نیست بلکه چیزی است که مردم عزیز ما آنرا مشاهده کردند.

امام جمعه موقت تهران گفت: حضور هدفمند شما مردم در انتخابات کاری بزرگ و ستودنی بود.

 
حجت الاسلام سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز جمعه این هفته و در مصلی امام خمینی (ره)، گفت: ماه رمضان را مثل ماه‌های دیگر نبینید. خداوند حساب ویژه‌ای برای ماه رمضان باز کرده است.
 
وی افزود: روزی که روزه هستید با روزی که روزه نیستید باید متفاوت باشد، لذا همیشه باید مراقب زبان، چشم و گوش بود اما در ماه رمضان بیشتر باید این را رعایت کرد، چون دعوتنامه این مهمانی را ذات مقدس ربوبی صادر کرده است.
 
خاتمی اظهار کرد: پیامبر فرمود، ماه شعبان ماه من است اما ماه رمضان ماه خداست. ماه رمضان برترین ماه‌ها و آقای ماه‌ها و سال نو اولیاءاللّه است.
 
امام جمعه موقت تهران گفت: در خطبه دوم در مورد انتخابات هفته گذشته، تعجیل و تکریم از آیت الله امامی کاشانی، احسان نیکوکاری و سیل سیستان و بلوچستان، روز بزرگداشت شهدا، مسئله غزه و انفجار در نماز جمعه تهران در ۲۴ اسفند سال ۶۴ صحبت خواهم کرد.
 
وی افزود: در خصوص انتخابات باید بگویم که از حضور مجاهدانه و هدفمند شما مردم در انتخابات تشکر می کنم. شما خوبان چه جهاد بزرگی را صورت دادید و در انتخابات شرکت کردید و با امام و شهدا بیعت کردید و بار دیگر رای عالی به جمهوری اسلامی دادید؛ این کار کمی نبود و کاری بزرگ و ستودنی بود، که انجام دادید.
 
خاتمی ادامه داد: همچنین از عزیزانی که در انتخابات در جبهه انتخابات جداً زحمت کشیدند، وزارت کشور، استانداران، فرمانداران، ناظران انتخابات در سراسر کشور و همچنین مسوولان امنیتی و نیروی انتظامی که نگذاشتند ذره‌ای در این عرصه مشکل پیدا شود، تشکر می‌کنم؛ همچنین صدا و سیمای جمهوری اسلامی که انصافاً در هفته انتخابات سنگ تمام گذاشت نیز باید صمیمانه تشکر کرد.
 
خاتمی با اشاره به چهار راهبرد انتخاباتی رهبری انقلاب، تاکید کرد: مقام معظم رهبری چهار راهبرد را در رابطه با انتخابات در ابتدای امسال اعلام کردند. یکی امنیت انتخابات بود که خدا را شکر می‌کنم انتخابات در فضای امن برگزار شد و هیچ مشکلی در این عرصه نداشتیم. دوم سلامت انتخابات بود که به حمدالله در اکثر موارد انتخابات با سلامت کامل برگزار شد. البته تخلفاتی گزارش شده است که شورای نگهبان به یاری خداوند با این تخلفات، عادلانه و قاطعانه رسیدگی خواهد کرد و حق را به حقدار می‌رساند.
 
وی ادامه داد: سوم اینکه همان طور که آقا فرمودند انتخابات رقابتی باشد، انتخابات کاملاً رقابتی بود و در همه حوزه‌ها همه سلایق حضور داشتند و این حرف پشت صحنه‌ای نیست بلکه چیزی است که مردم عزیز ما آنرا مشاهده کردند.
 
خطیب موقت نماز جمعه تهران در ادامه، گفت: موضوع چهارم مشارکت ۴۱ درصدی مردم در انتخابات به عنوان مشارکتی قابل قبول بود که این خود به چهار دلیل قابل قبول است، زیرا آنها که با نظام خوب نیستند بر سر این ۴۱ درصد خیلی به نظام سرکوفت می‌زنند که نادرست است.
 
خاتمی با تشریح این دایل اظهار کرد: دلیل اول آنکه در این چند ماهه منتهی به انتخابات رسانه‌های بیگانه با بمباران تبلیغاتی تلاش کردند و در فضای مجازی با التماس و دروغ گویی سعی کردند که مردم در انتخابات شرکت نکنند، لذا با این حجم بمباران تبلیغاتی این آمار قابل قبول است.
 
وی‌ادامه داد: دلیل دوم دشمنان القا می‌کردند که حضور حداکثر مردم ۱۰، ۱۵ و حداکثر ۲۵ درصد است. همه شما اهل خبر هستید و می‌دانید که دشمنان چه‌ها گفتند اما به کوری شما مردم، با رای ۴۱ درصدی آمدید و مشت محکم به دهانشان زدید.
 
وی ادامه داد: دلیل سوم این است که با این حجم مشکلات اقتصادی و معیشتی در حالیکه مردم در متن گرانی‌ها حضور دارند، این نرخ مشارکت رقم خورد.
 
خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به گرانی‌های داخل کشور، اذعان کرد: گرانی‌های فزاینده مجال نمی‌دهد. صبح یک قیمت و شب قیمتی دیگر است اما چون این مردم نظام و انقلابشان را دوست دارند و دوست نداشتند نظام، دشمن شاد شود ۴۱ درصد آمدند و در این شرایط این جهادی ستودنی است.
 
وی ادامه داد: برای حضور در انتخابات هیچ اجباری و جریمه‌ای وجود نداشت، اما برخی‌ها انتخابات ما را با فلان کشورها مقایسه می‌کنند در حالیکه در آنجا رای دادن اجباری است و اگر پای صندوق انتخابات نروند، از برخی امتیازات محروم می‌کنند، لذا انتخابات آزاد ما را قیاس کردند با جاهایی که دارای اجبار است مقایسه کردن، قیاسی غلط است و این قیاس مناسب انسان های فرهیخته نیست.
 
امام جمعه موقت تهران گفت: بنابراین آن چهار راهبرد مقام معظم رهبری انجام شد. ضمن آنکه این انتخابات یک برنده و یک شکست خورده و بازنده حقیقی داشت. برنده واقعی شما ملت بودید، چه آنهایی که شما از آن هواداری کردید و رأی آورده‌اند و چه آنان‌که رأی نیاوردند، هر دو پیروز هستند چون حضور عزیزی که رأی نیاورده، باعث گرمی انتخابات شده است. ضمن آنکه این انتخابات یک بازنده واقعی هم داشت که در حقیقت دشمنان شما ملت بوده است؛ آنها که امیدها داشتند که انتخابات در فضایی سرد و بی‌رمق تشکیل شود اما به فضل خدا در فضای گرم انتخابات برگزار شد.
 
وی ادامه داد: البته اگر این همه شیطنت‌ها نبود نرخ حضور مردم چه بسا بیشتر می‌شد. این میدان میدان جنگ و میدان جهاد بود و در این میدان جهاد این آره جدید درصدی قابل تقدیر و تشکر است. نکته چهارم این است که به اصطلاح حضور مردم یک پیام هم به مسئولین داد و این پیام این است که ببینید ما آمدیم و تحت تأثیر بوق‌های دشمن قرار نگرفتیم ولی ما هم حق پیدا می‌کنیم و حق ما این است که جلوی این گرانی‌های افسارگسیخته را بگیرید.
 
خاتمی تاکید کرد: این مردم وفادارند و وفاداری‌شان را نشان دادند و باید نظارت بر قیمت‌ها صورت گیرد. اینگونه نمی‌شود هرکس کالایی را به هر قیمتی که خواست بفروشد لذا حداقل به قیمتی که خودتان اعلام می‌کنید، پایبند باشید. این حق مردم حق قانون است و ما این حق را تأیید می‌کنیم.
 
خطیب موقت تهران بیان کرد: نکته دیگر نگاه معرفتی به آنهایی است که چه در خبرگان و چه آنها که در مجلس شورای اسلامی رأی آوردند و آن این است که این از فضل پروردگار است. البته بنده متوجه نشدم و تا آخر عمر هم متوجه نمی‌شوم آن کسی که برای انتخابات ده‌ها میلیاردها تومان خرج کرده است این پول‌ها را از کجا آورده است؟ در چهار سال مجلس هم این پول‌های میلیاردی به دست نمی‌آید لذا امیدوارم مجلسی‌های ما برای خدمت به مردم توجه کنند و نیز نصیحت مقام معظم رهبری را بشنوند تا در مجلس جدید نشاط جدیدی برقرار شود و از دعوا اختلاف و جار و جنجال و تنش پرهیز کنند تا این جشن را تلخ نکنند بنابر این مقام معظم رهبری این نصیحت را داشتند و امیدواریم که شنیده شود.
 
خاتمی با اشاره به رحلت آیت الله امامی کاشانی در هفته گذشته، گفت: مناسبت دیگر این هفته این بود که آیت الله محمد امامی کاشانی امام جمعه موقت تهران را از دست دادیم. بزرگی که بیشترین خطبه‌ها را در تهران با حدود ۵۰۰ خطبه داشت و شما مردم تهران از ایشان بهره بردید باید به چهار ویژگی این عالم بزرگ اشاره کنیم.اولاً ایشان عالم حوزوی و شاگرد امام در فقه و اصول و نیز شاگرد علامه طباطبایی بود.
 
وی ادامه داد: یادگار ایشان مجموعه کتابی بسیار نفیس راجع به امام زمان است که ۱۶ جلد است و قرار بود رونمایی شود اما اجل به ایشان مهلت نداد.
 
خاتمی افزود: ایشان برای این کتاب خیلی زحمت کشید و مسافرت‌های زیادی به اروپا، الاهزر مصر و لبنان داشت و با دانشمندان مسیحی و غیر مسیحی گفت و گو داشت.
 
خطیب موقت تهران تاکید کرد: مقام معظم رهبری در مورد ایشان، فرمودند که ایت الله امامی کاشانی متقی و خدوم بود. وی مدرسه عالی شهید مطهری ونیز ۳۰ مجموعه دبیرستانی و غیر دبیرستانی را به عنوان کاری فرهنگی، اداره می‌کرد. همچنین ایشان انقلابی قبل از انقلاب و از هسته اولیه جامعه روحانیت مبارز است و تا آخر هم ولایت مدار ماند. در مبعث امسال، آخرین ملاقات را با ایشان داشتیم که اعلام می کرد ارادت ویژه به مقام معظم رهبری دارد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

مشاهده مجوز پایگاه خبری